„Inováciami k zdravšej budúcnosti“ bola hlavná téma v poradí už šestnástej žiackej vedeckej konferencie žiakov našej školy, ktorá sa konala 14. novembra 2024 nielen pre žiakov školy, ale aj pre rodičov, starých rodičov, širokú verejnosť a všetkých nadšencov vedy. Garantom žiackej vedeckej konferencie bol riaditeľ školy, pán Mgr. Martin Nebesník.

Počas konferencie sa žiaci a prítomní hostia stali súčasťou inšpiratívneho zážitku, kde sa stretli kreativita,  inovácia a vášeň pre vedu a techniku nielen u žiakov našej školy, ale aj študentov našich troch družobných stredných škôl.

Žiaci 8. ročníka Matúš Kocák a Lukáš Magura sa venovali hodinkám. Vo svojej prezentácii priblížili nielen ich vývoj za posledných 50 rokov, ale predstavili aj tie súčasné – najmodernejšie. Zároveň zverejnili anketu používania SMART hodiniek žiakov a pedagógov školy.

Umelá inteligencia – kľúč k budúcnosti bol názov príspevku žiačky  VIII.A triedy Alžbety Šimkovej, ktorá prítomným priblížila umelú inteligenciu ako dynamický, rýchlo sa rozvíjajúci odbor informatiky, ako technológiu, ktorá umožňuje strojom a počítačom myslieť a robiť rozhodnutia podobné ľuďom.V príspevku poukázala na využitie umelej inteligencie v rôznych oblastiach života.

Študent Gymnázia Poštová 9, Košice, Samuel Šandor – náš bývalý žiak, vo svojej prezentácii predstavil aktuálne najlepšie nástroje generatívnej umelej inteligencie, veľké jazykové modely, pričom sa špecificky zameriaval na nástroj Chat GPT od spoločnosti OpenAi. Súčasťou jeho prezentácie boli vlastné originálne výsledky výkonnosti modelu Chat GPT-4o na rôznych kognitívnych úrovniach v matematike a fyzike a ponuka inšpirácií pre lepšie využitie nástrojov umelej inteligencie vo vzdelávaní.

Kryptomena je typ digitálnej alebo virtuálnej meny, ktorá využíva kryptografiu na zabezpečenie transakcií, kontrolu vytvárania nových jednotiek a overenie prevodov. Na rozdiel od tradičných mien, ktoré sú emitované centrálnymi bankami, kryptomeny fungujú na decentralizovaných sieťach, často s využitím technológie blockchain. Ako tento nový fenomén funguje, odkiaľ sa vzal a prečo by sme o ňom mali vedieť, priblížil študent Gymnázia Pavla Horova Matej Karpáč – náš bývalý žiak.

Krajší zajtrajšok bol veľmi povzbudzujúci názov prezentácie, ktorú si pre prítomných pripravil študent tretieho ročníka strednej odbornej školy technickej Zdeno Magura. Zameral sa na obnoviteľné zdroje, na alternatívne zdroje energie i na recykláciu odpadu. Tiež poukázal na to, že to všetko si na ceste do ekobudúcnosti vyžaduje nové technológie a tie nový spôsob myslenia.

Dnešná doba je neskutočne uponáhľaná. Týka sa to všetkých sfér života od „fastfood“ – rýchleho občerstvenia, až po tzv. „fast fashion“ – rýchlu módu. Žiak VIII. D triedy Šimon Pastír vo svojom príspevku predstavil pojem rýchla móda ako detailne premyslený mechanizmus navrhnutý tak, aby naše šaty vyšli z módy už za týždeň. Zároveň sa snažil priviesť prítomných k zamysleniu sa nad nákupmi oblečenia.

Rastliny sú všade okolo nás, lahodia oku, poskytujú čistejší vzduch, zabezpečujú, aby voda zostala v prírode, recyklujú dážď. Zaujímavým je aj zistenie, že ak sa rastlinke venujeme s láskou, odmení sa nám krásnou hudbou. Práve tento jav sa rozhodla preskúmať a priblížiť žiačka IV. D triedy Ema Tóthová.

Študentky obchodnej akadémie Daniela Bačová a Simona Drabiková sa vo svojej prezentácii zamýšľali, čo môžu urobiť pre lepší život. Zamerali sa na zdravšie potraviny, odpad, kvalitnejšie oblečenie a predstavili aktivity, ktorými sa ich škola snaží prispieť k lepšej budúcnosti.

Za ústretovosť a podporu patrí veľká vďaka pánovi riaditeľovi Mgr. M. Nebesníkovi a tímu učiteliek pani Mgr. A. Nahálkovej, Mgr. S. Tomášovej Czeteoövej, PaedDr. D. Hamarikovej, Mgr. I. Hudákovej, RNDr. Š. Sabolovej a PaedDr. R. Záborskej za zrealizovanie tejto konferencie.

 

Všetci zúčastnení potvrdili, že prežili zaujímavé popoludnie, dozvedeli sa veľa nového a zároveň rozšírili obzor svojho poznania.

Related Images: