Vďaka medzinárodnému projektu ERASMUS+, žiaci ZŠ Okružná 17 v Michalovciach prežili sedem nezabudnuteľných  dní plných zážitkov v nemeckom meste Wuppertal v Severnom Porýní – Vestfálsku vo vládnom obvode Dusseldorf. Nemeckí hostitelia pripravili pre žiakov bohatý program. Hneď v prvý deň mali prehliadku mesta, ktoré v porovnaní s naším mestom má desaťkrát viac obyvateľov. Zážitkom bolo vidieť premávať visiace električky nad hlavami ľudí na preplnenom námestí, množstvo nákupných centier, kostolov, historických pamiatok, ľudí rôznych rás. V priebehu pobytu žiaci získali množstvo informácií o školskom vzdelávaní, o kultúre, o spôsobe bývania, stravovania a zároveň si overili svoje jazykové schopnosti. Hlavnou témou projektu bola VODA. Význam vody, jej ochrana….. , ktorú spracovávali spoločne naši aj nemeckí žiaci v svojich prezentáciách a potom svoje zistenia a postrehy prezentovali v rôznych triedach v hosťujúcej škole.

To, že voda je a aj v minulosti bola základom existencie života si žiaci overili aj pri zaujímavej prehliadke pozostatkov akvaduktov v Kolíne nad Rýnom. Sprievodca podrobne vysvetľoval princípy výstavby a zásobovania vodou obyvateľov tejto oblasti v rímskom období. Zaujímavou bola aj prechádzka po hrádzi neďalekej priehrady na rieke Wupper v blízkosti školy. Veľkým zážitkom bola aj návšteva vodného strediska Langenfeldu, kde si žiaci vyskúšali vodné lyžovanie.

Týždeň ubehol neuveriteľne rýchlo a žiaci s množstvom nových vedomosti, zážitkov a kufrom plným cukríkov HARIBO, ktoré sa vyrábajú vo Wuppertále odlietali domov.

 

                                                                                                               PaedDr. Anna Vojtková