Mesiac máj sa spája nielen s láskou, ale aj novým začiatkom a zrodom nového života. Zazelenaná májová príroda evokuje paletu mladosti, sviežosti a energie. A tej je na našej škole neúrekom.

Stromy mali medzi rastlinami už oddávna zvláštne postavenie, symbolizovali mýtus boja jari so zimou či života so smrťou. A práve urastený , niekoľko metrov vysoký, pestrofarebnými stužkami ozdobený strom postavili v piatok 28.4. žiaci našej školy svojim spolužiačkam.

Bolo že to radosti!

Dievčatá v krojoch vítali mládencov veselým spevom a nezabudli ich povykrúcať v rezkej karičke. Zahanbiť sa nedali ani tí najmenší folkloristi, roztancovali všetkých navôkol. Aj divákov bolo až – až. Nielen celá škola ,ale hudba a spev prilákali k oknám a na balkóny obyvateľov okolitých bytov. Všetci si užívali a nasávali pravú zemplínsku atmosféru stavania mája.

Čo dodať na záver?

Bolo to milé a pekné priblíženie zvyku, ktoré potešilo i pri srdiečku zahrialo. Za to patrí  obdiv a poďakovanie  realizátorkám pani učiteľkám Mgr. Janke Pajtášovej Paľovej,  Mgr. Kataríne Hičovej  a žiackemu parlamentu.

Májová tradícia je často spájaná aj so zábavou a inak to u nás nebude ani tento rok. Šestku onedlho čaká aj čarovný majáles. O ňom až nabudúce.

 

 

                                                                             PaedDr. Renáta Záborská