Dňa 19.februára 2020 k nám v sprievode eurokomisára p. Vorela, predsedu olympijskeho klubu p. Uchaľa a  viceprimátora mesta p. Sokologorského zavítala vzácna návšteva – zlatá olympionička Nasťa Kuzminová – skromná, milá, s úsmevom a neskrývaným dojatím.

Privítali sme ju búrlivým potleskom, skandovaním a vlastnoručne zhotovenými plagátmi. Po srdečnom privítaní nasledovala beseda so žiakmi športových tried, ktorú viedla známa slovenská moderátorka, rodáčka z Michaloviec, Janka Hospodárová.

Úvod besedy sa niesol v duchu Nastiných spomienok na detstvo, na úplné začiatky jej prvého kontaktu so športom, keď Nasťa kopírovala rodičov – profesionálnych lyžiarov v bývalom Sovietskom zväze.   Ako dieťa vyskúšala viacero športov – atletiku, gymnastiku, karate, ale napokon zvíťazilo lyžovanie. Asi platí staré slovenské príslovie, že jablko nepadá ďaleko od stromu. Zaspomínala si aj na svoju školu v rodnom Ťumene, aj na učiteľov, ktorí ju podporovali nielen v učení, ale aj v športe.

            Úprimné slová úspešnej športovkyne na chvíľu vystriedala prezentácia filmu, v ktorom boli jej víťazné zábery z pretekov a zachytená aj atmosféra olympijských hier. Nasťa prezradila, že jej prvá medaila patrila rodičom, po ktorých zdedila športové gény a húževnatosť. Bolo to jej poďakovanie za to, že sa vzdali svojej  kariéry a obetovali sa pre dcéru. V tom okamihu sa zaleskla slza v oku viacerých z nás prítomných.

            Nasťa zvládla besedu bravúrne, trpezlivo a ochotne odpovedala na všetky naše otázky. Vyzdvihla snahu, zanietenosť a spoluprácu, lebo tie sprevádzajú každého úspešného športovca. Dodala: „Kto chce byť najlepší, musí prekonávať seba samého.“

            Nasťa, úspešná slovenská biatlonistka,  v nás zanechala úžasný dojem a jej slová plné pokory zarezonovali v našich srdciach. Bol to pre nás jedinečný a  neopakovateľný zážitok.