V každodennom zhone, plnom povinností si veľakrát neuvedomujeme, ako sa striedajú dni so sviatkami, ale je jeden na ktorý by sme nemali nikdy zabudnúť a tým je deň našich najbližších a najdrahších bytostí, deň Matiek.

Toto slovo zaznie z úst malého dieťaťa často, ako prvé.
Toto slovo dáva zmysel už aj malému dieťaťu aj keď mu ešte úplne jasné iná slová nie sú. Mama znamená istotu, lásku a porozumenie. Už vtedy je matka s dieťaťom v harmónii, keď sa ešte ani nenarodilo a preto si uctime svoje mamy v tento dôležitý deň, ktorý je venovaný len im.
Každé dieťa chce svojej mame vyčarovať úsmev na tvár, tie najmenšie vlastnoručným darčekom, niektoré obľúbenými kvetmi, ktoré potešia ich mamu.

,,Pane, ktorý si na nebi,
zachovaj všetkým deťom mamy.
Nech ako cesto na chlebík
im rastú v teple pod rukami.
Zachovaj nám oboch rodičov,
veď dve ruky od Teba máme.
Dve rúčky deťom stvoril Boh:
Pre ocka jednu,
druhú mame.”

Milan Rúfus