V piatok 30.3.2012 sa konal už siedmy ročník Noci s Andersenom na Slovensku, počas ktorého strávilo nezabudnuteľnú rozprávkovú noc na „spacích miestach“ v 191 verejných, obecných a školských knižniciach spolu 7 800 slovenských detí. Úspešné podujatie na podporu čítania detí bolo vyvrcholením Týždňa slovenských knižníc (26.3.2012 – 1.4.2012).
Noc s Andersenom sa koná vždy v posledný piatok pred narodeninami dánskeho rozprávkara – Hansa Christiana Andersena. Podujatie Noc s Andersenom prvý krát zorganizovali dve knihovníčky Mirka Čápová a Hana Hanáčková v roku 2000 v Uherskom Hradišti, kedy v ich knižnici prespalo 20 detí.
Počas dvanástich rokov sa z pôvodne komorného podujatia Noci s Andersenom stalo úspešné medzinárodné podujatie, do ktorého sa v roku 2012 zapájajú knižnice a školy v Českej republike (917), na Slovensku (191), Poľsku (44), Slovinsku (7) a v tomto roku sa do podujatia zapojili aj České školy bez hraníc v Paríži, Londýne, Frankfurte, Ženeve, Baltimore a v Sydney.

Žiaci I.D , II.A, V.D a VIII.D spolu s pani učiteľkou Monikou Tomovčíkovou strávili túto Noc v Zemplínskej knižnici Gorazda Zvonického v Michalovciach.
Bola to noc plná zážitkov s ústrednou témou Rozprávky s krtkom, ktorá začínala Sľubom spáčov a končila nočnou rozprávkou.
Deti tradične ozdobili Strom želaní a spolu s Dr. Janom Pochaničom, PhD. formou zážitkového čítania cestovali na kozmickej lodi až pristáli na neznámej planéte…. 90 minút zábavy a obohacujúceho čítania ubehlo tak rýchlo, že deti od aktivít odohnal iba hlad.
Po rozprávkovej večeri sa premenili na malých krtkov, ktorí na záhrade vyrobili krtince. Na rozdiel od tých záhradných , naše krtince boli sladkou pochúťkou po nočnom sledovaní oblohy spolu s pracovníčkou Michalovskej hvezdárne Mgr. Miladou Jakubecovou.

Vyvrcholením celého večera bola polnočná prehliadka Zemplínskeho múzea v Michalovciach.

Ďakujeme pracovníčkam knižnice za príjemný večer a bohatý program a už sa tešíme na ďalšie zážitky v knižnici.