„Slová UZNANIA a OCENENIA sú pre deti ako slnko a dážď pre kvety.
Nájdite si dnes čas, aby ste povedali vašim deťom, že ich máte radi a povedzte im aj prečo. A potom sa pozerajte na ten zázrak, ako celé rozkvitnú priamo pred vašimi očami.“ (L.R.Knost)
Sociálny pedagóg
Mgr. Lucia Kudláčová
e-mail: lucia.kudlacova@zsokruzna.sk
Konzultačné hodiny :
pondelok 13:00 – 14:00 hod
utorok 8:30 – 14:30 hod
-konzultácia v inom čase možná kedykoľvek po e-mailovej dohode
Kde sa nachádza:
- v kabinete výchovného poradcu na poschodí
Kto je sociálny pedagóg?
Sociálny pedagóg je odborný zamestnanec a patrí k špecifickým pomáhajúcim profesiám, pretože nielen kultivuje osobnosť dieťaťa a mladistvého, podáva mu po mocnú ruku v ťažkostiach, ale tiež rozvíja jeho potenciál a zodpovedné plnenie sociálnych rolí v súlade so spoločenskými požiadavkami.
Sociálny pedagóg v škole je rovnocenným odborným pracovníkom, ktorý spolupracuje v inkluzívnom tíme pedagogických a odborných pracovníkov školy v záujme vytvárania priaznivých podmienok výchovy žiakov, rozvoja ich osobnosti, a to v dvoch základných smeroch:
- priamou výchovnou činnosťou, sociálnou výchovou, podporovaním pozitívnych sociálnych javov, podporou prosociálnych foriem správania žiakov,
- korekciou nepriaznivých sociálnych vplyvov, ktoré narúšajú edukačný proces, reedukáciou narušených kognitívnych, emocionálnych, vôľových a sociálnych funkcií osobnosti.
Sociálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä pre deti a žiakov ohrozených sociálno-patologickými javmi, zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislých alebo inak znevýhodnených deťom a žiakom, ich zákonných zástupcov a pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení. Sociálny pedagóg plní úlohy sociálnej výchovy, podpory prosociálneho, etického správania, sociálno-pedagogickej diagnostiky prostredia a vzťahov, sociálno-pedagogického poradenstva, prevencie sociálno-patologických javov a reedukácie správania. Vykonáva expertíznu činnosť a osvetovú činnosť.
Sociálny pedagóg pracuje s dieťaťom individuálne aj skupinovo.
Skupinová práca zvyčajne prebieha v triedach, využíva techniky sociálno-psychologických výcvikov a je zameraná na jednej strane na nápravu vzťahov medzi deťmi, reguláciu konfliktov a na druhej na všestranný rozvoj osobnosti dieťaťa, na nonkognitívne (mimopoznávacie) schopnosti detí, čiže rozvíja kreativitu, kultivovanosť, socializáciu detí, ich emočnú inteligenciu, sebaponímanie a sebareflexiu či hodnotovú orientáciu.
Individuálne pracuje s deťmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, deťmi vyžadujúcimi si špeciálno-pedagogickú, psychologickú, psychiatrickú pomoc, alebo mimoriadnu zdravotnú starostlivosť. Táto práca prebieha v rámci inkluzívneho tímu, jeho súčasťou je psychodiagnostika. Za spolupráce s rodičom sníma anamnézu a ponúka ďalšie odporúčania pre rodičov formou poradenstva (ako ďalej pracovať s dieťaťom) alebo vyhľadania odbornej pomoci.
S dieťaťom pracuje na podnet triedneho učiteľa, učiteľa, vychovávateľa, žiakov, zákonných zástupcov alebo si jeho správanie a možné problémy všíma na skupinových sedeniach v triede. Konzultuje a intenzívne komunikuje s pedagógmi, žiakmi a ich zákonnými zástupcami pri riešení sociálno-výchovných problémov, najmä záškoláctva, agresie, šikanovania, delikvencie a syndrómu CAN.
Preventívna činnosť
Realizuje primárnu a sekundárnu prevenciu sociálno-patologických javov, formou prednášok, besied a dlhodobých programov ako aj aktivít na vytvorenie lepšej atmosféry a klímy v triede, škole
Čo je cieľom práce sociálneho pedagóga?
Cieľom práce sociálneho pedagóga je mapovanie sociálno-patologických javov v škole prostredníctvom metód sociálnej diagnostiky (depistážne dotazníky mapujúce správanie v škole, v rodine, v skupine, sociometrické dotazníky – vzťahy v triede).
S kým sociálny pedagóg spolupracuje?
Prioritne v rámci inkluzívneho tímu, so školskou špeciálnou pedagogičkou a školskou psychologičkou, pedagógmi školy, pedagogickými asistentmi. Ďalej spolupracuje s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, mestskou i štátnou políciou, úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, priamo s oddelením sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately.