„Radosť vidieť a rozumieť je najkrajší dar prírody.“
Albert Einstein
Dobrodružná cesta za poznávaním tajov vedy a techniky
Pedagógovia Základnej školy Okružná 17, Michalovce pripravili pre svojich žiakov prezentačné stánky z jednotlivých vyučovacích predmetov. Dali si záležať na tom, aby naplnili motto: „Inováciami k zdravšej budúcnosti“ a vydali sa na dobrodružnú cestu za poznávaním tajov vedy a techniky. V rámci témy sa venovali najmä alternatívnym zdrojom energie, šetreniu energetických zdrojov, inteligentným systémom, recyklácii, ako aj ďalším technológiám, ktoré pomôžu k zdravšiemu životu obyvateľov a ochrane planéty.
Žiaci sa mohli tými najrozličnejšími spôsobmi dozvedieť množstvo zaujímavých informácií. V prezentačnom stánku zVEDAvé slová, pripravili učiteľky slovenského jazyka pre žiakov pútavé aktivity z rôznych jazykovedných disciplín. Žiaci sa tešili z aktivít:
- Ku komu patrím – pexeso
- Cesta na Mesiac – cudzie slová
- KOMIKS „po vychodňarsky“
- Rozprávam, ako mi zobák narástol – zasmej sa!
- Bludisko
- Hráme sa na učiteľov – postrach ypsilon
- Lov v mori slov
- Lámeme si nielen jazýčky
Žiaci si hravou formou precvičili vedomosti a jazykové javy, s ktorými sa stretávajú na hodinách. Užili si veľa zábavy.
V rámci chémie a biológie pripravili učiteľky prezentačný stánok Vo vede je naša budúcnosť, v ktorom žiakom predstavili inovatívne metódy pri riešení úloh, tvorbe pokusov, stanovení rôznych parametrov. Nechýbalo využitie aplikácie pre určovanie rastlín, pokusy podľa návodu umelej inteligencie, stanovenie pH rôznych nápojov, či hodnoty oxidu uhličitého pri kvasení. Žiaci sa potešili z výroby slizu, zázračnej hmoty, či vodíkovému autíčku.
Prezentačný stánok Vedecká hračka ponúkal všetkým prítomným možnosť oboznámiť sa s výberom reálnych vedeckých hračiek a ich vynálezov, na ktoré boli alebo sú udelené či zaregistrované rôzne druhy priemyselnoprávnej ochrany v rôznych štátoch či regiónoch. Prostredníctvom vedeckých hračiek jednoduchým hravým spôsobom vyučujúce fyziky a techniky priblížili žiakom prírodné zákonitosti a javy.
Matematika je súčasťou všetkých oblastí a činností nášho života. Nie je len o číslach a vzorcoch, ale aj o presnosti, správnom úsudku a logickom myslení. Nachádzame ju v hrách, rôznych zábavných činnostiach, ale aj v iných situáciách bežného života. V prezentačnom stánku Hlavolamy vyučujúce matematiky pripravili zábavné úlohy, pri riešení ktorých bolo potrebné zapojiť logické myslenie.
Vo vedeckom stánku informatiky 3D, VR a iné skratky žiaci videli činnosť 3D tlačiarne, ktorá dokáže vytvoriť trojrozmerný objekt na základe digitálnych 3D dát. Nechali sa uniesť virtuálnou realitou a ponorili sa do sveta digitálnych simulácií.
Zaujíma Vás, kde a v akých podmienkach ľudia vyrábajú oblečenie a ako sú za túto prácu ohodnotení? V prezentačnom stánku geografie s názvom Fast fashion sa žiaci dozvedeli, čo všetko stojí za výrobou trička či nohavíc z obchodov ako sú HM, Zara, GAP, Bershka, Shein a pod. Čo všetko si vyžaduje pestovanie a spracovanie bavlníka, aký to má dopad na našu planét?. Poukázali na to, kde nepredané kusy oblečenia skončia. Na záver ponúkli prítomným aj jednoduché riešenie tohto globálneho environmentálneho problému: „Kvalita nad kvantitou“.
Od papyrusu k wordu – vedecký stánok, ktorý pripravili žiaci pod vedením vyučujúcich dejepisu prezentoval spôsoby, ako sa ľudia v dejinách snažili využívať materiál na písanie. Žiaci mali možnosť prejsť sa dejinami písania správ na hlinenú doštičku, na papier atramentom, či písacím strojom a počítačom … Keďže v súčasnosti vieme používať moderné technológie, poštu vieme poslať aj e-mailom, referát napísať vo Worde a poslať ho elektronicky, a tak chrániť naše bohatstvo – lesy.
Kniha je neoddeliteľnou súčasťou každého z nás. V prezentačnom stánku Kniha – studnica nápadov si mohli žiaci vyskúšať jednoduché zhotovenie knihy, slovníka, herbára, či zápisníka z papiera, a tak rozvíjať svoju tvorivosť, nápaditosť a originalitu.
Jazyk je živý organizmus, ktorý sa vyvíja v čase a priestore. Technologický pokrok dnešnej modernej doby prináša zmeny aj v učení sa jazykov. Stánok cudzích jazykov Od knihy k displeju bol zameraný na rozvoj komunikačných zručností. Žiaci pretvárali vyrobenú knihu na slovník. Porovnávali tradičné tlačené slovníky s elektronickými online slovníkmi. Skúmali efektívnosť, výhody a nevýhody a zamýšľali sa nad zmenami, ku ktorým došlo vďaka moderným technológiám.
A to najdôležitejšie – žiaci si užili veľa zábavy a vôbec si neuvedomili, že sa učili a precvičovali svoje vedomosti a zručnosti.
Link z vedeckých stánkov I.stupeň: https://youtu.be/j22gHD7v8JI
Link z vedeckých stánkov II.stupeň: https://youtu.be/ogu0r07jPbE