O zavedenie Dňa otcov do kalendárov sa postarala Sonora Smartová-Doddová zo Spokane v americkom štáte Washington a prvýkrát sa slávil 19. júna 1910. Tento deň pripadá na tretiu júnovú nedeľu, v tomto roku ňou bude 16. jún.

Sonora Louise Smartová Doddová (1882-1978) sa v roku 1909 dopočula, že existuje Deň matiek, ktorý sa slávi z iniciatívy Anny Marie Jarvisovej (1864-1948). Smartová Doddová bola presvedčená, že mala mimoriadneho otca. Henry Jackson Smart bol veteránom občianskej vojny. Keď jeho žena po pôrode zomrela, sám vychoval šesť detí. Podľa Doddovej bol jej otec odvážny, obetavý a milujúci muž. Otec Smartovej Doddovej sa narodil v júni, preto voľba na oslavy prvého Dňa otcov v meste Spokane pripadla na 19. júna 1910. Jednotlivé štáty USA a organizácie začali robiť nátlak na Kongres, aby oficiálne vyhlásil Deň otcov so zámerom sláviť ho každý rok. V roku 1924 americký prezident Calvin Coolidge z tejto myšlienky urobil celonárodnú záležitosť, aby vznikli užšie vzťahy medzi otcami a ich deťmi a upozornil otcov na plnenie si záväzkov voči ratolestiam.

Sviatok nadobudol oficiálny charakter za 36. amerického prezidenta Lyndona Johnsona (1908-1973). Politik, ktorý prezidentský úrad zastával v rokoch 1963-1969, podpísal v roku 1966 výnos, ktorým zaviedol oslavy v tretiu júnovú nedeľu. Avšak 37. americký prezident, v rokoch 1969-1974, Richard Nixon (1913-1994) v roku 1972 potvrdil trvalé slávenie Dňa otcov na celonárodnej úrovni v tretiu júnovú nedeľu zákonom. Odvtedy v USA aj v európskych štátoch ľudia prejavujú úctu otcom v danom termíne.

Ani naši žiaci na svojich ocov nezabudli a na peknom podujatí v Zemplínskej knižnici žiaci piateho a šiesteho ročníka namaľovali svojim otcom šálky. Použili špeciálne fixy a na šálky preniesli svoj obdiv i lásku k oteckom. Verím, že sa šálky doma budú páčiť a pri každodennom používaní pripomínať vzájomnú spolupatričnosť v rodine. Na zdravie oteckovia!